Etnografia organizacji

(Studia Zaoczne)

 

Cel kursu

Zagadnienia

Forma zajęć

Forma zaliczenia

Program zajęć

Literatura podstawowa

Literatura uzupełniająca


Uwaga! Wszystkie przypadki plagiatu zgłaszane będą do Komisji Dyscyplinarnej UW. Konsekwencją plagiatu jest ponadto ocena niedostateczna bez możliwości poprawy.

 


Cel kursu

Etnografia pracy określana bywa jako ergonografia (termin Barbary Czarniawskiej) - zapis życia codziennego w miejscu pracy. Człowiek współczesny przeznacza dużą część swojego czasu i energii na pracę. Organizacje zatrudniające są stałym elementem życia codziennego w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Celem kursu jest zaznajomienie studentów z metodami jakościowymi w naukach społecznych i rozwinięcie ich umiejętności posługiwania się nimi do badań współczesnych miejsc pracy.

Up


Zagadnienia

Organizacje, ludzie, kultura. Wprowadzenia teoretyczne do metodologii badań jakościowych organizacji. Metody badawcze: obserwacja nieuczestnicząca, obserwacja uczestnicząca, wywiad, badanie tekstu. Pisanie etnografii: interpretacja materiału, zapis etnograficzny. Ergonografia.

Up


Forma zajęć

Wykłady i konwersatoria.

Up


Forma zaliczenia

Obecność na zajęciach jest obowiązkowa (70% zajęć). Bezwzględnie należy być obecnym na zajęciach, gdy prezentowany jest własny projekt (należy wówczas być obecnym na całych zajęciach, łącznie z prezentacjami kolegów, jest to nienegocjowalny warunek zaliczenia; w razie choroby usprawiedliwienie nie zwalnia z obecności - należy postarać sie o zastępstwo).

Zaliczenie - Projekt badawczy.

Projekty opracowywane i prezentowane są w grupach (grupy 4-osobowe).

W razie pytań proszę o kontakt.

Konsekwencja plagiatu i/lub mistyfikacji będzie ocena niedostateczna. Plagiat powoduje wpisanie oceny niedostatecznej bez możliwości poprawy oraz zgłosznie sprawy do Dziekanatu. Prace sprawdzam dokładnie.

Metodologia (Me): 0-35

Zawartość merytoryczna (M): 0-35

Prezentacja (P): 0-30

Skala ocen:

80-100 = bdb

70-80   = db+

50-70   = db

40-30   = dst+

20-40   = dst

0-20     = ndst

Poprawki: Można poprawiać z dowolnej oceny (tj. z niedostatecznej na pozytywną, z pozytywnej na wyższą, z zal. na ocenę), lecz należy pamiętać, że w efekcie poprawki można ocenę: podwyższyć, obniżyć (nawet z pozytywnej na niedostateczną) lub utrzymać aktualną.

Nie ma poprawek przed sesją poprawkową. W terminie I tylko pierwsze podejścia do zaliczenia. Osoby które wybrały drogę przez esej mogą podchodzić do poprawki, ale tylko w sesji poprawkowej.

Nie istnieje możliwość wpisania oceny po terminie do USOS.

Wyniki i oceny

 

Najciekawsze prace zaliczeniowe z przedmiotu Etnografia organizacji

Up


Program zajęć

 

  1. Wprowadzenie, Organizacje i kultura. Zapisy do grupy prjektowej.
  2. Obserwacja, Wywiad, Analiza tekstu. Wszyscy zapisują się do grupy projektowej.
  3. Konwersatorium. Dyskusja nad lekturą: rozdział Ewy Kruk i Arkadiusza Kłosa (2012) " Szef w PRL-u. Nie każdy może być kapitanem statku" z książki pod red. M.Kostery Szef polski. Warszawa: Sedno. s.89-104. Zadanie: Przeczytać rozdział przed zajęciami i przynieść na zajęcia książkę. Przygotować temat projektu na zajęcia. Oraz prezentacja gościnna: Aleksandra Bluszcz i Konrad Osiński - "Ulica Ząbkowska".
  4. Konwersatorium. Literatura: rozdział Kultura na komendzie. Literatura: rozdział A. Skonecznej i A. Siewczyk (2012) "Komendant, czyli zarządzanie w policji" z książki pod red. M.Kostery Szef polski. Warszawa: Sedno. s.167-183. Zadanie: Przeczytać rozdział przed zajęciami i przynieść na zajęcia książkę. Projekty: Prezentacje. Oraz prezentacja gościnna: Łukasz Gajewski i Małgorzata Mrozowska - "Bistro".
  5. Projekty: Prezentacje.
  6. Projekty: Prezentacje oraz Podsumowanie kursu. Ostateczny termin składania prac.

 

Up


Literatura podstawowa

Up


Literatura uzupełniająca


Kontakt

Dyżur

 


Up

Back

Back to Index