Nowe kierunki w zarządzaniu

OGUN

 

Prof. zw. dr hab. Monika Kostera

kontakt

Cel zajęć

Forma zajęć

Kryteria zaliczenia

Program zajęć

Literatura podstawowa

Literatura uzupełniająca

Uwaga! Wszystkie przypadki plagiatu zgłaszane będą do Komisji Dyscyplinarnej UW. Konsekwencją plagiatu jest ponadto ocena niedostateczna bez możliwości poprawy.


Cel zajęć

Współczesny świat jest światem organizacji. Są one wszechobecne i bywają zarówno narzędziem zniewolenia jak i wyzwolenia. Na organizacje można patrzeć na wiele różnych sposobów i że mają one wiele różnych aspektów. Zależnie od tego, na czym się koncentrujemy, możemy być w stanie to dostrzec i, być może, także oddziaływać na niektóre aspekty organizacji kosztem innych.  Celem kursu jest zapoznanie się ze wspołczesnymi sposobami rozumienia organizacji, a także ukazanie, w jaki sposób można nimi zarządzać i pojmować twórczo.

Kurs posiada nastepujace główne cele dydaktyczne:

1. Co najmniej - wykształcić w studentach umiejętność myślenia w kategoriach teorii organizacji i zarządzania i łączenia wiedzy z tej dziedziny z wiedzą humanistyczną.

2. Idealnie - wyrobić w studentach umiejętność korzystania z najnowszego dorobku dyscypliny i zapewnić wiedzę potrzebną do samodzielnego i twórczego radzenia sobie we współczesnej rzeczywistości organizacyjnej, poprzez refleksję i holistyczne podejście do problemów napotykanych w tej rzeczywistości.

Kurs kończy się zaliczeniem na ocenę.

Up


Celowi określonemu powyżej służą:

  • Tematyczne wykłady
  • Zapoznanie z różnymi teoriami organizacji
  • Ilustracje przykładami z badań i z życia
  • Systematyczna synteza materiału w trakcie trwania kursu

Up


Kryteria zaliczenia przedmiotu

Zaliczenie kursu

Ścieżka 1) Zaliczenie na ocenę dostateczną na podstawie obecności na co najmniej 70% zajęć. Osoby, które przeszkadzają podczas zajęć proszone będą o opuszczenie sali z konsekwencją rejestracji nieobecności podczas całych zajęć (niezależnie od tego, w którym momencie zostały poproszone o wyjście). Nie ma "połówek" obecności! Nieobecność na części zajęć danego dnia = nieobecność za całość tego dnia. Nie przyjmuję usprawiedliwień i zwolnień - student wybierający tę ścieżkę musi sam zaplanować pracę i wziąć za to odpowiedzialność (można być nieobecnym na 30% zajęć z dowolnego powodu)

Ścieżka 2) Egzamin pisemny na ocenę na zakończenie kursu. Test (jedna prawidłowa odpowiedź spośród 4 podanych sugestii) na ocenę na zakończenie kursu. Temat: całość programu zajęć.

W przypadku przystąpienia do egzaminu przyjmuje się, że dana osoba wybrała tę formę zaliczenia - jeśli otrzyma ocenę niedostateczną, ta właśnie ocena zostanie wpisania do USOS (a nie ew. zdobyta lecz niewpisana ocena dostateczna za obecności).

Termin egzaminu: 23.01.2014 w godzinach zajęć

Oceny

Poprawki -mgr Julita Majczyk - można podchodzić do poprawki z dowolnej oceny (tj. z niedostatecznej na pozytywną, z pozytywnej na wyższą, z zal. na ocenę), lecz należy pamiętać, że w efekcie poprawki można ocenę: podwyższyć, obniżyć (nawet z pozytywnej na niedostateczną) lub utrzymać aktualną.

Termin zaliczenia poprawkowego: ustali mgr Julita Majczyk.

Up


Program zajęć

30 h

  1. Wprowadzenie
  2. Organizacja i zarządzanie / Organizacja a otoczenie - strategia
    Literatura: Kostera, M. (2013) "Otoczenie organizacji: Perspektywa ekologii zarządzania ", in: Monika Kostera (ed.) Doradztwo organizacyjne: Ujęcie systemowe. Warszawa: Poltext, p. 39-60.
    Kostera, M. i B. Glinka (2012) "Wstęp", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 13-26.
    Szczerski. T. (2012) "Planowanie jako walka z niepewnością", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 395-408.
  3. Podsystem kulturowy organizacji - kultura organizacyjna
    Literatura: Krzyworzeka, P. (2012) "Kultura i organizacje: Perspektywa antropologiczna", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 63-78.
    Kostera, M. i M.Śliwa (2012) Zarządzanie w XXI wieku: Jakość, twórczość, kultura. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 79-86, 243-252.
  4. Podsystem techniczny organizacji, rola technologii w zarządzaniu
    Literatura: Kociatkiewicz, J. (2012) "Nowe technologie w organizacjach", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 253-265.
    Postuła, A. (2012) "Teoria akltora-sieci", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 540-555.
  5. Struktura społeczna organizacji
    Literatura: Glinka, B. i P.Hensel (2012) "Struktury i projektowanie organizacji", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 267-284.
    Hatch, M.J. (2002) Teoria organizacji. Warszawa: PWN, s. 167-203.
  6. Struktura fizyczna organizacji - przestrzeń.
    Literatura: Kostera, M. i M.Śliwa (2012) Zarządzanie w XXI wieku: Jakość, twórczość, kultura. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 275-284.
    Hatch, M.J. (2002) Teoria organizacji. Warszawa: PWN, s. 244-266.
    Wykład gościnny: Ewa Filipp, Dyr. ds Marketingu, Opera Narodowa Teatr Wielki
  7. Nowe idee: Przywództwo
    Literatura: Ciuk, S. (2012) "Nowe kierunki w badaniach nad przywództwem", w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 429-442.
    Wykład gościnny: Ewa Kuk, Dyr. ds Organizacji i Rozwoju, "Opowieści o dobrym szefie"
  8. Nowe idee: Modey w zarządzaniu
    Literatura: Kostera, M. (2010) Organizacje i archetypy. Warszawa: Wolters-Kluwer, s. 157-160.
  9. Nowe idee: Przedsiębiorczość
    Literatura: Kostera, M. (2010) Organizacje i archetypy . Warszawa: Wolters-Kluwer, s. 165-168.
    Kostera, M. i M.Śliwa (2012) Zarządzanie w XXI wieku: Jakość, twórczość, kultura. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 229-240.
  10. Nowe idee: Zarządzanie na rynku doznań
    Literatura: Kostera, M. (2012) "Zarządzanie na rynku doznań", w: w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 361-375.
  11. Nowe idee: Zmiana i tożsamość organizacji
    Literatura: Kostera, M. i M.Śliwa (2012) Zarządzanie w XXI wieku: Jakość, twórczość, kultura. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 253-262.
    Kostera, M. (2010) Organizacje i archetypy . Warszawa: Wolters-Kluwer, s. 51-56.
  12. Nowe idee: Wyobraźnia organizacyjna
    Literatura: Kostera, M. (2013) "O wyobraźni, organizacjach i zmienianiu świata: Wstęp", w: M. Kostera (red.) Organizować z polotem: Wyobraźnia organizacyjna w praktyce. Warszawa: Sedno, p. 9-18.
    Wykład gościnny: Konrad Olesiewicz, MBA
  13. Wykład gościnny, Julita Majczyk.
    Nowe idee: Inżynieria emocjonalna
    Literatura: Zarządzanie w XXI wieku: Jakość, twórczość, kultura. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 262-273.
    Spik, A. i K. Klincewicz (2012) "Nowe kierunki w zarządzaniu ludźmi - zaangażowanie organizacyjne", w: B. Glinka i M. Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 409-428.
    Majczyk, J. (2013) "Profesjonalizm, tożsamość, efektywność”, w: Monika Kostera (red.) O zarządzaniu historie niezwykłe: Studia przypadku. Warszawa: Wolters Kluwer, w druku.
  14. Nowe idee: Organizacje i archetypy
    Literatura: Kostera, M. (2012) "Archetypy, opowieści archetypiczne i metafory", w: w: B.Glinka i M.Kostera (red.) Nowe kierunki w organizacji i zarządzaniu. Warszawa: Wolters Kluwer, s. 155-170.
    Kostera, M. (2010) Organizacje i archetypy . Warszawa: Wolters-Kluwer, s. 33-46.
  15. Zaliczenie / Egzamin
  16. 16. Konsultacje indywidualne, mentoring

Up


Do egzaminu obowiązuje

Up


Literatura uzupełniająca

Back

Back to Index