Uwaga! Wszystkie przypadki plagiatu zgłaszane będą do Komisji Dyscyplinarnej UW. Konsekwencją plagiatu jest ponadto ocena niedostateczna bez możliwości poprawy. ProwadzącaProf dr hab Monika Kostera Temat seminariumZapraszamy Państwa do prawdziwej przygody poznawczej. Kwintesencją seminarium nie jest "pisanie” pracy, a poznawanie rzeczywistości organizacyjnej i zorganizowanej. Organizacje są społecznościami i można je badać jako kulturowe społeczności, czy to firmy, czy teatry, muzea, wspólnoty religijne czy inicjatywy obywatelskie i pozarządowe. Na naszym seminarium studenci badają zorganizowaną rzeczywistość, zbierają materiały a potem dopiero opowiadają o tym, co widzieli, czego się nauczyli. Ta opowieść o tym, czego dowiedziało się z badań w terenie - to etnografia. Prace powstające na naszym seminarium są empiryczne, to znaczy, ich główną treścią są opowieści etnograficzne. Ponieważ tworzymy naukę, te opowieści zawsze jednak odnoszą się i korespondują z innymi opowieściami tego typu. Do tego służy część teoretyczna w takiej pracy. Te prace są oryginalne, ciekawe, czytują je Czytelnicy spoza seminarium, nawet spoza UW. Zachęcamy do kliknięcia na link w przegródce poniżej.
Ogłoszenia
Seminaria 2023poniedziałki sala 204 a 15-16:30 20 luty: spotkanie informacyjne Marzec poświęcony będzie głównie na czytanie lektury obowiązkowej - brak spotkań ogólnych, jedynie za indywidualnym umówieniem się. spotkania dla wszystkich: 13/03 wykład gościnny Prof. Malin Gawell 3.04 Skąd się bierze temat pracy? 17.04 Filmy etnograficzne Sara Persson, Albania (film) Sara Persson (2020) Corporate Hegemony through Sustainability: A Study of Sustainability Standards and CSR Practices as Tools to Demobilise Community Resistance in the Albanian Oil Industry, Stockholm: Södertörn University, Södertörn Doctoral Dissertations 179. Miguel Gagiotti (2020) Maquiladora (film) Oczy i Obiektyw (2020) Przegląd filmów etnograficznych 24.04 Sformułowanie problemu badawczego
W maju seminarzystki i seminarzyści czytają kolejną lekturę 15.05. DR: "Pracownicy przekraczający granice" (o bibliotekarzach) 22.05. MC: "Sztuka podróżowania" 29.05 IO: "Etnografia organizacji pozarządowej" 5.06 MM: "Magia areny" 12.06. JK: "Zycie wewnętrzne policji" / "Zakulisowe wędrówki po świecie policji" Zaliczenie
Propozycja tematu pracy magisterskiej i opis terenu badawczego (1-10 str A4)
Co można badać etnograficznie?Każdy uczestnik i uczestniczka seminarium wybiera sobie do zbadania organizację alternatywną. Powinno to być miejsce które 1) naprawdę zaangażuje osobę (bo spędzi tam dużo czasu), 2) do którego ma dobry dostęp albo będzie w stanie taki dostęp uzyskać. Możliwe tereny badawcze na seminarium: 1) Organizacje:
2) Zorganizowane sfery życia społecznego
Wybór terenu należy skonsultować ze mną.
Nie można badać organizacji, w której jest się zatrudnionym/ właścicielem/ szefem
Co powinna zawierać praca magisterska?
Ilość stron: 80-200 A4, podwójny odstęp, czcionka Times New Roman lub podobna
Rozdziały poświęcone teorii i empiriom można (a nawet należy) zatytułować bardziej opisowo.
Jak pisać?Dobrze, rzetelnie, przejrzyście. Powoływać się na źródła i na literaturę. Cytować zgodnie z zasadami (proszę zerknąć do Innych zasobów poniżej). Gęsty opis!!! Co to takiego? Przeczytać o Geertza! Tu są bardzo dobre przykłady (a przy okazji dobre książki): Drenda, Olga (2018) Wyroby: Pomysłowość wokół nas. Warszawa: Karakter. Okraska, Magdalena (2018) Ziemia jałowa: Opowieść o Zagłębiu. Warszawa: Trzecia strona.
Literatura obowiązkowaKostera, Monika (2003) Antropologia organizacji. Warszawa: PWN. Krzyworzeka, Paweł (2016) "Etnografia", w" Monika Kostera (red.) Metody badawcze w zarządzaniu humanistycznym. Warszawa: Sedno, s. 27-26.
Literatura uzupełniającaCzarniawska, Barbara (2010) Trochę inna teoria organizacji. Warszawa: Polext. Drenda, Olga (2018) Wyroby: Pomysłowość wokół nas. Warszawa: Karakter. Kędziora, Alicja, Ewa Kocój i Joanna Szulborska-Łukaszewicz (2019) Zarządzanie w sektorze kultury. Kraków: WUJ.. Kocój, Ewa (2013) Pamięć starych wieków: Symbolika czasu w rumuńskim kalendarzu prawosławnym. Kraków: WUJ. Kostera, Monika i Martyna Śliwa (2010) Zarządzanie w XXI wieku. Warszawa: WAiP. Kostera, Monika (2011) (red.) Etnografia organizacji. Gdańsk: GWP. Krzyworzeka, Paweł (2017) Nagrody Biznesowe: Etnografia rytuałów merytokracji. Wydawnictwo Poltext. Mencwel, Andrzej (2007) Wyobraźnia antropologiczna. Warszawa: UW. Okraska, Magdalena (2018) Ziemia jałowa: Opowieść o Zagłębiu. Warszawa: Trzecia strona. Willis, Paul (2005) Wyobraźnia antropologiczna. Kraków: UJ.
Inne zasobyPisanie pracy magisterskiej i doktorskiej - więcej na ten temat Program do transkrybowania wywiadów oTranscribe (bezpieczny freeware) Program wspomagający pracę nad materiałem etnograficznym (freeware) Przykładowe prace magisterskie Akademia.edu - wiele nieodpłatnych zasobów naukowych (artykuły, referaty, linki) Uwagi byłych studentek
Prowadzenie własnych badań i pisanie pracy w ramach seminarium było dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, a same zajęcia odbywały się zawsze w serdecznej atmosferze. Pani Profesor zawsze służy pomocą i jest w stanie polecić literaturę na każdy temat. (Karolina )
Z całego serca polecam seminarium Profesor Moniki Kostery, które w ciekawy, pasjonujący sposób potrafi przemienić studenta w prawdziwego etnografa. Seminarium to pozwoliło mi nie tylko poznać i odkryć na nowo badane przeze mnie organizacje, ale spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy, wejść w rolę uczestnika i przejść przez każdy etap funkcjonowania. Dzięki pomocy Pani Promotor oraz zdobytej podczas zajęć wiedzy etnograficznej, napisanie pracy magisterskiej nie było dla mnie trudnym obowiązkiem, tylko łatwym i przyjemnym zebraniem w całość mojej kilkumiesięcznej obserwacji i wiedzy. Z perspektywy czasu mogę śmiało polecić każdemu Studentowi właśnie taką drogę po upragniony dyplom! (Olga )
Uważam że na tym seminarium studenci dostaną maksimum wsparcia, zarówno jeśli chodzi o naukę jak i o metody pracy oraz inspiracje. Dostaną także atmosferę pełną zrozumienia i wolności dla twórczych pomysłów. Ceniłam sobie cotygodniowe spotkania na zoomie, które dawały poczucie wspólnej drogi po tytuł magistra. (Agnieszka)
Polecam to seminarium, ponieważ pozwala odkryć i rozwinąć umiejętności, o które się nawet nie podejrzewaliśmy, a dodatkowo jest źródeł praktyczniej wiedzy. Zdobyliśmy odpowiednie przygotowanie teoretyczne, a kiedy przyszedł kluczowy moment, czyli pisanie pracy, zawsze mogliśmy liczyć na Panią Profesor (nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach), co okaże się jedną z najbardziej istotnych spraw, w trakcie pisania pracy magisterskiej. (Natalia)
Przygoda pisarska i radość odkrywania. Tak w kilku słowach mogłabym określić dwa lata seminarium magisterskiego, w wyniku którego powstała praca użyteczna w wymiarze społecznym i naukowym. Zdecydowałam się na etnografię organizacji, ponieważ ta metoda badawcza pozwoliła mi wejść w obcy teren, eksplorować go, poznawać ludzi i ich spojrzenie na rzeczywistość organizacyjną. Gdy patrzę z perspektywy czasu na trud pisania przeplatający się z radością prowadzonych badań, dostrzegam, że podczas seminarium magisterskiego i prowadzenia badań etnograficznych dojrzała we mnie badawcza ciekawość świata. (Anna)
|